Uyku Apnesi

Uyku Apnesi uykuda solunumun 10sn den fazla durması şeklinde ortaya çıkan apne şiddeti arttıkça hastanın uykuda boğulduğunu hissederek uykusundan uyanmasıdır.

Uyku Apnesi olan kişiler günlük hayatta böyle bir solunum problemi yaşamazlar çünkü hasta uyanıkken dil damak kasları gergin olduğundan solunum yolunda herhangi bir tıkanma meydana gelmez.

Ancak uyku esnasında vücut rahatladığı için tüm kaslarımızda olduğu gibi dil damak kaslarımızda gevşeyerek solunum yollarında tıkanma yaratır ve uykuda nefes durması şeklinde baş gösteren tıkayıcı uyku apnesi ortaya çıkar.

Kişi boğulma hissi ile uyandıktan sonra ise solunumu tekrar normale geri döner.

İşte uyku apnesi olan kişiler bu durum tüm gece boyunca tekrar eder ve kişinin yaşam ve uyku kalitesini düşürerek farklı sağlık sorunları yaşamasına da neden olur.

Uyku Apnesi hastalarının günlük hayatta en büyük yaşadığı en belirgin sorunlar şiddetli horlama, dinlendirmeyen uyku, yorgun kalkma, cinsel isteksizlik, gün içinde uyuklama, gece terlemesi ve ağız kuruluğu şeklindedir.

Uyku Apnesi tedavi edilebilen bir hastalık olduğu gibi tedavi edilmediği takdirde kalp krizi, beyin kanaması, inme(felç) gibi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Sağlığınızı riske atmayın sizde Avusturya Hastanesi tarafından size sunulan Uyku Testi hizmeti sayesinde uyku apnesi şiddetinizi ölçtürebilir ve biran önce tedavinize başlayabilirsiniz.,

Uyku Apnesi